Menu

Trądzik – jak się pozbyć?

Grudzień 5, 2018 - Zdrowie
Trądzik – jak się pozbyć?

Osoby ze skórą problemową, podatną na zaczerwienienia i podrażniania, dobrze wiedzą, jak trudno ją pielęgnować. Jeszcze więcej kłopotów mają ci, u których pojawił się trądzik. Jak się pozbyć tego schorzenia, aby leczenie nie przedłużało się w nieskończoność?

Skąd się bierze trądzik?

Jest to choroba skóry niezwykle nieprzyjemna, wiążąca się nie tylko z bólem, zaczerwienieniem i wypryskami, ale także z dyskomfortem psychicznym. Twarz oszpecona licznymi wykwitami ropnymi na pewno nie wygląda estetycznie. Skąd się bierze trądzik? Przyczyn może być wiele, ale najczęściej odpowiedzialne są za niego hormony płciowe, androgeny, których nadmiar (szczególnie w czasie dojrzewania) powoduje nadmierną produkcję łoju. Wydzielane w nadmiarze sebum jest uboższe w kwas linolowy. Z tego powodu martwe komórki korneocyty nie przylegają prawidłowo do przewodów gruczołów łojowych. Efektem tego stanu jest sytuacja patowa, czyli ujście sebum z gruczołów jest utrudnione. Tworzą się z zaskórniki, w których dochodzi do namnażania baterii beztlenowych. Stan zapalny gotowy!

Jak się pozbyć trądziku?

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „Trądzik – jak się pozbyć”, aby pojawiło się mnóstwo linków, odsyłających do różnych stron nt. tego schorzenia. Niestety, na żadnej z nich nie znajdzie się złotej recepty na wyleczenie trądziku. Świadomość wieloletniego, czy choćby wielomiesięcznego, leczenia spędza często sen z powiek i skłania do szukania skutecznych rozwiązań. Od czego zacząć? Priorytetowo należy ograniczyć używki, sytuacje stresogenne oraz zdrowo się odżywiać. Liczy się także odpowiednia ilość snu i ruch na świeżym powietrzu. Te niby nic nieznaczące czynniki mogą znacznie pomóc w walce z trądzikiem, ale też mogą być świetną profilaktyką, chroniąca przed ewentualnym pojawieniem się schorzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *